Váš nákupný košík je prázdny

Materiály a ošetrovanie

B E T Ó N

Vyznačuje sa ideálnymi vlastnosťami pre vytváranie tvarov a povrchov. Drobné nedokonalosti v štruktúre povrchu, viditeľné „vrstvenie“ materiálu, rozdielne farebné odtiene nepredstavujú nedostatok, ale naopak potvrdzujú jeho autentickosť.

STAROSTLIVOSŤ: ľahké znečistenie zotrieť na vlhko, odporúča sa pravidelná starostlivosť s bežnými prostriedkami na impregnáciu kameňa.

 

B U K

Pochádza z európskych lesov.  Na výrobu nábytku sa používa vo svojej masívnej forme ale aj ako preglejka a dýha. Predovšetkým vďaka svojej robustnosti najmä na detský a juniorský nábytok. Farba jadrového dreva a bele sa odlišuje len minimálne a môže dosiahnuť odtiene beľavo-sivej až po začervenanú. Proces parenia červený tón zvýrazňuje. Drevo má jemné póry a je jemne žilkované. Jadro kmeňa stromu naberá vekom červenkasté odtiene (jadrový buk). 

STAROSTLIVOSŤ: lakované drevo sa môže utierať so suchou alebo vlhkou handričkou bez potreby pridávania čistiaceho prostriedku.
Voskované a olejované drevo zotrieť jemne navlhčenou handričkou a z času na čas aj s na to určenými ošetrujúcimi prostriedkami. Dbajte prosím pritom na to, aby neobsahovali žiadne rozpúšťadlá a alergie vyvolávajúce zložky.

 

D U B

Spomedzi 200 rôznych druhov dubového dreva, ktoré sa vo svete vyskytujú, patria dub letný a dub zimný hneď po buku medzi najrozšírenejšie listnaté dreviny v našich zemepisných dĺžkach. Dĺžka kmeňa môže dosahovať úctyhodných 15 m, jeho priemer až 100 cm. Vďaka absencii hŕč je mimoriadne cenný pre produkciu nábytku. Je to v podstate jadrové drevo, beľ predstavuje hrúbku len 2-5 cm a je bledá a nasiaknutá miazgou.  Sivo-hnedasté jadrové drevo je tvrdé a odolné voči hnilobe. Podľa druhu a pôvodu môže časom prirodzene stmavnúť. Dubová dýha sa získava poväčšine z dubových kmeňov starých niekoľko sto rokov.

STAROSTLIVOSŤ: nie je potrebná žiadna mimoriadna, vďaka tvrdosti a dlhej životnosti. Povrchy sa môžu raz za čas oživiť olejmi učenými na drevo.

 

H L I N Í K

Tento bielo-strieborný ľahký kov je najčastejšie sa vyskytujúci kov v zemskej kôre. Aj keď patrí k tzv. nepravým kovom, s vodou a vzduchom takmer vôbec nereaguje, v priebehu pár sekúnd po „naštrbení“ zoxiduje a tým ochraňuje priľahlé vrstvy pred koróziou. Na základe svojich vlastností (ľahká váha, ľahko tvarovateľný aj pri nízkych teplotách) narastá jeho využiteľnosť popri spracovaní v automobilovom, elektrotechnickom priemysle, balení potravín aj pre konštrukciu v nábytkárskom odvetví a na fasádne účely. Tu sa cení najmä jeho dlhá životnosť. Jeho povrch sa zušľachťuje elektrolýzou, vytvára sa tak tenká vrstva chrániaca pred koróziou. Pri zapojení anódy sa potom hovorí o eloxovanom hliníku.   

STAROSTLIVOSŤ: ľahko znečistené povrchy stáčí očistiť vodou, silnejšie s mydlovým roztokom. Čistenie na sucho a s abrazívnymi prostriedkami môžu povrch poškriabať. Pre eloxované povrchy používať špeciálny prostriedok na to určený.

 

J A S E Ň

Vysokou kvalitou dreva sa radí medzi cenné listnaté dreviny, po buku a dube medzi najdôležitejšie v strednej Európe. Používa sa tam, kde sú stanovené vysoké nároky na pevnosť a elasticitu.

STAROSTLIVOSŤ: Neošetrené jaseňové drevo sa nemá stierať na vlhko. Pri lakovaných povrchoch je to dovolené, následne je potrebné pretrenie do sucha. Prostriedky na ochranu dreva neabsorbuje dobre.

 

Ľ A N

Práve ľan je najekologickejšou tkanivou, pestuje sa bez potreby pesticídov. Historické nálezy poukazujú na jeho využívanie na našom území min. od začiatku 4. storočia. Je to výnimočný materiál so všestranným použitím. Uplatní sa v kuchyni, ako posteľná bielizeň či na oblečenie. Je veľmi priedušný, dokáže absorbovať až trojnásobok svojej váhy a skvele odvádza vlhkosť. Má skvelé termoregulačné vlastnosti, je extrémne pevný, odolný proti oderu. Čo je na ňom úplne úžasné je, že praním a používaním sa jeho vlastnosti ešte vylepšujú a stáva sa mäkším. Koži pristaneveľmi lahodí, v zime totižto chladí a v lete hreje. Ak raz skúsite ľanovú posteľnú bielizeň, nebude sa jej chcieť viac vzdať. Je to veľmi dobrá investícia, máme to odskúšané.  

STAROSTLIVOSŤ: odporúča sa prať pri 40° bez pridania aviváže, príp. podľa odporúčania výrobcu na etikete

 

M R A M O R

Patrí k najstarším a najobľúbenejším prírodným kameňom, vystupuje v mnohých farbách a vzoroch.

STAROSTLIVOSŤ: Ako každý vápenec, je mramor citlivý na kyseliny. Neodporúča sa teda používanie prostriedkov, ktoré ich obsahujú, ani silne alkalických. V princípe stačí pretrieť vlhkou handričkou. Príležitostne sa môže opatriť vrstvou leštenky na mramor.

 

S K L O

Bezpečnostné sklo je vďaka špeciálnemu ošetreniu teplom príznačné vysokou odolnosťou proti nárazu, úderu, zlomeniu ohybom. Pri jeho zničení je eliminované riziko zranenia, keďže sa nerozpadáva na drobné úlomky.  

STAROSTLIVOSŤ: Bežnými čistiacimi prostriedkami na sklo, jemnou handričkou, jelenicou. Voda by mala byť často menená, a čistá, aby sa predišlo poškriabaniu.

S T R I Ž N Á  V L N A

Pod označením strižná vlna alebo čistá strižná vlna sa chápe nová, bezprostredne zo žijúceho zvieraťa pochádzajúca vlna. Získava sa strihacími mašinami. Vlna sa vyznačuje termoregulačnými vlastnosťami, môže do seba nasať vodnú paru až do objemu prislúchajúceho 33% jej pôvodnej hmotnosti a to bez čo i len patrného pocitu vlhkosti. Len ťažko do seba naťahuje špinu, nežmolí sa, je ťažko horľavá a stálofarebná.

STAROSTLIVOSŤ: Stoličky a kreslá s pevným, nesnímateľným poťahom sa neperú resp. nečistia chemicky.

 

T Í K O V É  D R E V O 

Tíkový strom je listnáč pochádzajúci z monzúnového lesa dodávajúci veľmi cenné drevo. Pestuje sa aj na plantážach. Podľa pôvodu a stanoviska môže byť drevo tmavšie alebo bledšie pásikované. Je mimoriadne trvanlivé a odolné voči hmyzu ako aj proti abiotickým degenerujúcim faktorom. Vďaka prírodnému obsahu olejov ostáva povrch aj bez dodatočného ošetrenia krásny a odolný voči vplyvom počasia, preto je považované za najvhodnejšie drevo pre nábytok určený do exteriéru. Tu si vytvára v priebehu času ako vlastnú ochranu striebristú prirodzenú patinu. Drobné trhliny a nepatrné deformity vplyvom poveternostných podmienok sú pre tento materiál typické a nepredstavujú žiadny ohrozenie kvality alebo trvanlivosti. Pri výhradnom používaní v interiéri sa patina vytvára. Korene tíku, z ktorých sa vyrábajú typické dekorácie, môžu byť dlhé roky uložené v zemi bez toho, aby bol naštartovaný hnilobný proces.

STAROSTLIVOSŤ: pravidelným ošetrovaním olejom na tík zostáva zachovaný originálny vzhľad, v interiéri to však vôbec nie je potrebné. 
Recyklované tíkové drevo pochádza zo starých dverí, trámov, lodí a pod. Každý kúsok je unikát a prispieva k šetreniu prírodných zdrojov. Nábytok z recyklovaného dreva je primárne určený na použitie v interiéri, keďže každý kus, z ktorého pozostáva, môže vykazovať rozličné vlastnosti.

 

Instagram

Nech vám už neunikne žiadna novinka.
prečítajte si ako nakladáme s osobnými údajmi

Cookies nám umožňujú poskytovať lepšie služby. Používaním stránky vyjadrujete súhlas s anonymným používaním a uchovávaním cookies. Viac informácii

Súhlasím