Vzhľadom na aktuálnu situáciu môže dôjsť a aj dochádza k zdržaniu dodávok od výrobcov a v preprave. Ďakujeme za pochopenie.

Váš nákupný košík je prázdny

Materiály a ošetrovanie


# BAVLNA | OEKO-TEX®

Bavlna je prírodný materiál vyznačujúci sa vysokou pevnosťou a sacou schopnosťou. Vďaka tomu, že je bavlnené vlákno odolné vysokým teplotám, zaručuje tento materiál maximálny hygienický štandard.  

Textilné výrobky značky BLOMUS (uteráky) sú vyrobené z bavlny.

Disponujú OEKO-TEX® certifikátom (vyznačené na príbalových materiáloch), ktorý je zárukou, že každý jeden použitý komponent (od nití až po gombíky) bol testovaný na škodlivé zložky a je zdravotne nezávadný. Testy sú vykonávané v nezávislých OEKO-TEX® partnerských inštitútoch v súlade s rozsiahlymi kritériami pre zdravie a bezpečnosť. OEKO-TEX® umožňuje zákazníkom a spoločnostiam prijímať zodpovedné rozhodnutia a redukovať kvantitu škodlivých substancií v textilnej produkcii.

STAROSTLIVOSŤ: doporučujeme riadiť sa návodom na etiketách výrobcu konkrétneho produktu. 

 

BETÓN

Vyznačuje sa ideálnymi vlastnosťami pre vytváranie tvarov a povrchov. Drobné nedokonalosti v štruktúre povrchu, viditeľné „vrstvenie“ materiálu, rozdielne farebné odtiene nepredstavujú nedostatok, ale naopak potvrdzujú jeho autentickosť.

STAROSTLIVOSŤ: ľahké znečistenie zotrieť na vlhkou mäkkou handričkou, odporúča sa pravidelná starostlivosť bežnými prostriedkami na impregnáciu kameňa. Produkty z betónu od značky Jan Kurtz sú už zväčša originál naimpregnované výrobcom.

 

BUK

Pochádza z európskych lesov.  Na výrobu nábytku sa používa vo svojej masívnej forme ale aj ako preglejka a dýha. Predovšetkým vďaka svojej robustnosti najmä na detský a juniorský nábytok. Farba jadrového dreva a bele sa odlišuje len minimálne a môže dosiahnuť odtiene beľavo-sivej až po začervenanú. Proces parenia červený tón zvýrazňuje. Drevo má jemné póry a je jemne žilkované. Jadro kmeňa stromu naberá vekom červenkasté odtiene (jadrový buk). 

STAROSTLIVOSŤ: lakované drevo sa môže utierať so suchou alebo vlhkou handričkou bez potreby pridávania čistiaceho prostriedku.
Voskované a olejované drevo zotrieť jemne navlhčenou handričkou a z času na čas aj s na to určenými ošetrujúcimi prostriedkami. Dbajte prosím pritom na to, aby neobsahovali žiadne rozpúšťadlá a alergie vyvolávajúce zložky.

 

DUB

Spomedzi 200 rôznych druhov dubového dreva, ktoré sa vo svete vyskytujú, patria dub letný a dub zimný hneď po buku medzi najrozšírenejšie listnaté dreviny v našich zemepisných dĺžkach. Dĺžka kmeňa môže dosahovať úctyhodných 15 m, jeho priemer až 100 cm. Vďaka absencii hŕč je mimoriadne cenný pre produkciu nábytku. Je to v podstate jadrové drevo, beľ predstavuje hrúbku len 2-5 cm a je bledá a nasiaknutá miazgou.  Sivo-hnedasté jadrové drevo je tvrdé a odolné voči hnilobe. Podľa druhu a pôvodu môže časom prirodzene stmavnúť. Dubová dýha sa získava poväčšine z dubových kmeňov starých niekoľko sto rokov.

STAROSTLIVOSŤ: nie je potrebná žiadna mimoriadna, vďaka tvrdosti a dlhej životnosti. Povrchy sa môžu raz za čas oživiť olejmi učenými na drevo.

 

HLINÍK

Tento bielo-strieborný ľahký kov je najčastejšie sa vyskytujúci kov v zemskej kôre. Aj keď patrí k tzv. nepravým kovom, s vodou a vzduchom takmer vôbec nereaguje, v priebehu pár sekúnd po „naštrbení“ zoxiduje a tým ochraňuje priľahlé vrstvy pred koróziou. Na základe svojich vlastností (ľahká váha, ľahko tvarovateľný aj pri nízkych teplotách) narastá jeho využiteľnosť popri spracovaní v automobilovom, elektrotechnickom priemysle, balení potravín aj pre konštrukciu v nábytkárskom odvetví a na fasádne účely. Tu sa cení najmä jeho dlhá životnosť. Jeho povrch sa zušľachťuje elektrolýzou, vytvára sa tak tenká vrstva chrániaca pred koróziou. Pri zapojení anódy sa potom hovorí o eloxovanom hliníku.   

STAROSTLIVOSŤ: ľahko znečistené povrchy stáčí očistiť vodou, silnejšie s mydlovým roztokom. Čistenie na sucho a s abrazívnymi prostriedkami môžu povrch poškriabať. Pre eloxované povrchy používať špeciálny prostriedok na to určený.

 

JASEŇ

Vysokou kvalitou dreva sa radí medzi cenné listnaté dreviny, po buku a dube medzi najdôležitejšie v strednej Európe. Používa sa tam, kde sú stanovené vysoké nároky na pevnosť a elasticitu.

STAROSTLIVOSŤ: Neošetrené jaseňové drevo sa nemá stierať na vlhko. Pri lakovaných povrchoch je to dovolené, následne je potrebné pretrenie do sucha. Prostriedky na ochranu dreva neabsorbuje dobre.

 

# ĽAN

Práve ľan je najekologickejšou tkanivou, pestuje sa bez potreby pesticídov. Historické nálezy poukazujú na jeho využívanie na našom území min. od začiatku 4. storočia. Je to výnimočný materiál so všestranným použitím. Uplatní sa v kuchyni, ako posteľná bielizeň či na oblečenie. Je veľmi priedušný, dokáže absorbovať až trojnásobok svojej váhy a skvele odvádza vlhkosť. Má skvelé termoregulačné vlastnosti, je extrémne pevný, odolný proti oderu. Čo je na ňom úplne úžasné je, že praním a používaním sa jeho vlastnosti ešte vylepšujú a stáva sa mäkším. Koži pristaneveľmi lahodí, v zime totižto chladí a v lete hreje. Ak raz skúsite ľanovú posteľnú bielizeň, nebude sa jej chcieť viac vzdať. Je to veľmi dobrá investícia, máme to odskúšané.  

STAROSTLIVOSŤ: odporúča sa prať pri 40° bez pridania aviváže, príp. podľa odporúčania výrobcu na etikete

 

MRAMOR

Patrí k najstarším a najobľúbenejším prírodným kameňom, vystupuje v mnohých farbách a vzoroch.

STAROSTLIVOSŤ: Ako každý vápenec, je mramor citlivý na kyseliny. Neodporúča sa teda používanie prostriedkov, ktoré ich obsahujú, ani silne alkalických. V princípe stačí pretrieť vlhkou handričkou. Príležitostne sa môže opatriť vrstvou leštenky na mramor.

 

# OUTDOOR TEXTÍLIA PRODUKTOV STAY OD BLOMUS

Outdoor textília použitá v kolekcii záhradného nábytku STAY je prémiová syntetická tkanina vyrobená z vysoko kvalitného polysterového vlákna, ktoré ju robí ideálnou pre vonkajšie použitie. Lícna strana je špeciálne ošetrená tak, aby bola vodoodpudivá. Rubová strana je potiahnutá flexibilnou nepremokavou TPU-fóliou. Obzvlášť jej polyakrylátový povlak robí látku extrémne trvanlivou a UV odolnou.
Svetlostálosť podľa ISO105B02 dosahuje hodnotu 6 zo škály 1 - 8, pričom 8 je najvyššia možná úroveň. Oteruvzdornosť má hodnotu 30 000 Martindale. 
Látka sa jednoducho čistí aj udržiava. Väčšina nečistôt sa dá zotrieť mäkkou handričkou. Fľaky a pod. doporučujeme utrieť čím skôr, pred tým ako stihnú vsiaknuť. Ak sú látky dobre udržiadavé, ich životnosť a výborný vzhľad sa budú rátať na dlhé obdobie. 
Druhá generácia záhradného nábytku STAY je štandardne vybavená prémiovým dnom pozostávajúcim z dvoch robustných vrstviev. Vďaka materiálu výnimočných vlastností je tak chránené pred znečistením. Vodoodpudivé a rýchlo schnúce prekrytie z pretkaného syntetického vlákna chráni vnútornú vodoodolnú podšívku. Dno je odolné, pevné, stvorené k dlhej životnosti. Všetky tieto atribúty ho predurčujú na jednoduchú údržbu.  

STAROSTLIVOSŤ:

Voľné nečistoty jednoducho zotrite. Fľaky odstráňte mäkkou vlhkou handričkou (teplota voda nemá byť vyššia ako 38° C). Mokré fľaky odstáňte najskôr suchou handričkou. Vysušenie látky sa doporučuje vonku, voľne na vzduchu. Na látku nikdy nepoužívajte nadmerné teplo. Prežehlenie na veľmi nízkej teplote výrobca pripúšťa. Na čistenie a údržbu doporučujeme používať prostriedky originál od výrobcu, ktoré nájdete v našej ponuke pod názvom MEDA. Škvrny a nepríjemný zápach možno ľahko odstrániť pomocou čistiaceho prostriedku MEDA. Po vyčistení odporúčame aplikovať impregnačný prostriedok MEDA, ktorý udržuje originálnu impregnáciu outdoor textílie (vodoodpudivú + odpudzujúcu nečistoty). Pred prenikaním vlhkosti sú chránené hlavne švy, ktoré sú používaním viac namáhané. Vďaka pravidelnej starostlivosti zostanú vaše výrobky STAY odolné voči rôznym poveternostným vplyvom a zabráni sa tvorbe plesní. Týmto spôsobom je možné zaručiť dlhodobo vynikajúci stav produktu a predĺžiť jeho životnosť.

Náplň produktov STAY: je vyrobená z materiálu EPS, t.j. z polystyrénu, ktorý je odolný čo odo objemu, tvaru aj výnimočný svojou životnosťou. EPS perličky sú vyrábané v rovnaký deň ako sa aj plnia. Aby sa dosiahla ich maximálna kvalita, vyrábajú sa v dvoch napeňovacích procesoch, medzi ktorými je dlhší interval odpočinku. Náplň EPS je vyrábaná v Nemecku a je šetrná k životnému prostrediu, podzemnej vode i potravinám. Okrem toho je odolná voči plesniam a zašpineniu. Môže byť recyklovaná, preto je udržateľná. Je hygienická, vzdušná, hypoalergénna a bezprašná. Obsahuje 98% vzduchu a približne 2% polystyrénu. 

 

# PORCELÁN

Výnimočný materiál pôvodom z Číny je tu s nami už asi 2000 rokov. Autentický porcelán, ktorý vzišiel z nie zrovna jednoduchého procesu výroby z kremeňa, kaolínu (hlavná surovina) a živca v správnom pomere, je priesvitný a vyznačuje sa extrémnou životnosťou: pri dobre udržiavanom kúsku hovoríme až o 1000 rokoch! 

STAROSTLIVOSŤ: doporučujeme riadiť sa pokynmi výrobcu. Aj keď je umývanie v umývačke riadov možné, šetrnejšie ručné umývanie ponechá vaše dizajnové kúsky v perfektnej kondícii po dlhší čas. Použite jemný tekutý čistiaci prostriedok a mäkkú neabrazívnu hubku, handričku alebo kefku s jemnými štetinami. Riad opláchnite pod vlažnou tečúcou vodou a následne ho dôkladne osušte mäkkou utierkou.

 

SKLO

Bezpečnostné sklo je vďaka špeciálnemu ošetreniu teplom príznačné vysokou odolnosťou proti nárazu, úderu, zlomeniu ohybom. Pri jeho zničení je eliminované riziko zranenia, keďže sa nerozpadáva na drobné úlomky.  

STAROSTLIVOSŤ: Bežnými čistiacimi prostriedkami na sklo, jemnou handričkou, jelenicou. Voda by mala byť často menená, a čistá, aby sa predišlo poškriabaniu.

 

STRIŽNÁ VLNA

Pod označením strižná vlna alebo čistá strižná vlna sa chápe nová, bezprostredne zo žijúceho zvieraťa pochádzajúca vlna. Získava sa strihacími mašinami. Vlna sa vyznačuje termoregulačnými vlastnosťami, môže do seba nasať vodnú paru až do objemu prislúchajúceho 33% jej pôvodnej hmotnosti a to bez čo i len patrného pocitu vlhkosti. Len ťažko do seba naťahuje špinu, nežmolí sa, je ťažko horľavá a stálofarebná.

STAROSTLIVOSŤ: Stoličky a kreslá s pevným, nesnímateľným poťahom sa neperú resp. nečistia chemicky.

 

TÍKOVÉ DREVO 

Tíkový strom je listnáč pochádzajúci z monzúnového lesa dodávajúci veľmi cenné drevo. Pestuje sa aj na plantážach. Podľa pôvodu a stanoviska môže byť drevo tmavšie alebo bledšie pásikované. Je mimoriadne trvanlivé a odolné voči hmyzu ako aj proti abiotickým degenerujúcim faktorom. Vďaka prírodnému obsahu olejov ostáva povrch aj bez dodatočného ošetrenia krásny a odolný voči vplyvom počasia, preto je považované za najvhodnejšie drevo pre nábytok určený do exteriéru. Tu si vytvára v priebehu času ako vlastnú ochranu striebristú prirodzenú patinu. Drobné trhliny a nepatrné deformity vplyvom poveternostných podmienok sú pre tento materiál typické a nepredstavujú žiadny ohrozenie kvality alebo trvanlivosti. Pri výhradnom používaní v interiéri sa patina vytvára. Korene tíku, z ktorých sa vyrábajú typické dekorácie, môžu byť dlhé roky uložené v zemi bez toho, aby bol naštartovaný hnilobný proces.

STAROSTLIVOSŤ: pravidelným ošetrovaním olejom na tík zostáva zachovaný originálny vzhľad, v interiéri to však vôbec nie je potrebné. 
Recyklované tíkové drevo pochádza zo starých dverí, trámov, lodí a pod. Každý kúsok je unikát a prispieva k šetreniu prírodných zdrojov. Nábytok z recyklovaného dreva je primárne určený na použitie v interiéri, keďže každý kus, z ktorého pozostáva, môže vykazovať rozličné vlastnosti.

 

#​​​​​​​ VLNA

Ovčia vlna bola v dávnejších dobách mimoriadne cenným materiálom. V procese spracovania prechádza pomerne náročným procesom. Niektoré vlny môžete nájsť aj s označením mulesing-free. Vlna je všeobecne známa pre svoje termoregulačné vlastnosti. Je to rýdzo prírodný materiál a tak ako pri ďalších ako kašmír či alpaka, sa pri nej môžete stretnúť so žmolkami vznikajúcimi odieraním krátkych vlákien. Ich výskyt nesúvisí s cenou ani kvalitou, práve naopak, čím je nadýchanejšia a jemnejšia, s o to väčšou pravdepodobnosťou k ich tvorbe môže prísť.    

STAROSTLIVOSŤ: vďaka vysokému obsahu lanolínu vo vláknach je vlna  takmer samočistiaca. Intenzívne pranie preto nie je potrebné. Doporučujeme časté vetranie a výrobku dopriať vzdušnosť. Pranie sa doporučuje na veľmi nízkych teplotách, pri žmýkaní zvoľte nízke otáčky, perte otočené naruby a pracím prostriedkom na vlnu určeným. Aviváž jej vôbec neprospieva, úplne sa jej vyhnite, rovnako aj mechanickému zatrhnutiu šperkami, ostrými predmetmi a pod. Predĺžite tak jej životnosť a bezchybný vzhľad. Na ostránenie žmolkov je možné použiť jemný odžmolkovač, na začiatku používania produktu ich vzniká najviac. 
​​​​​​​

Instagram

Prihláste sa na odber newslettra

Cookies nám umožňujú poskytovať lepšie služby. Používaním stránky vyjadrujete súhlas s anonymným používaním a uchovávaním cookies. Viac informácii

Súhlasím